ÖrebroBostäder AB är Örebros kommunala bostadsföretag som grundades 1946. ÖBO:s affärsidé är att erbjuda attraktiva bostäder med bredd och variation i god boendemiljö.
Vi hjälper ÖBO med deras digitala marknadsföring och har bland annat gjort deras nya webbplats www.obo.se (lanserad 2010) och utformat en Facebooksida. Vi arbetar även med marknadsföring av nya bostadsområden i Örebro.
Syfte
ÖBO (ÖrebroBostäder) har sedan länge jobbat med en miljösatsning som de kallar ”Gröna ÖBO”. Som en del i detta projekt finns på deras hemsida bland annat information om hur man som hyresgäst hos ÖBO ska sortera sina sopor.
För att uppmärksamma och stärka denna kampanj ytterligare fick Strateg i uppdrag att skapa och producera ett spel där besökaren på ett både roligt och pedagogiskt sätt lär sig att sortera sina sopor på rätt sätt. Spelet skulle fungera för vuxna men framför allt för skolungdom, då det används i skolor.
Mål
Målet var att under det första året få 1200 tävlande.